Всичко, което трябва да знаете преди постъпване за бариатрична операция в Болница ВИТА
30.07.2024
Първата крачка за всяко успешно начинание е добрата подготовка. Бариатричната хирургия не е изключение. На най-често задаваните от пациентите въпроси, отговор дава Мария Тончева, старша медицинска сестра в МБАЛ ВИТА:
- Какви изследвания ще ми бъдат назначени преди постъпване за бариатрична операция?
Преди да бъде определена датата за хирургичната интервенция, всеки пациент преминава през задължителни предоперативни прегледи и консултации с екип от специалисти във ВИТА, за да се измери и определи общото му здравословно състояние. Това включва:
- Гастроскопия, при която се прави оглед на състоянието на стомаха на пациента;
- Консултации с мултидисциплинарен екип, който включва пулмолог, ендокринолог, анестезиолог, интернист, кардиолог (при необходимост), диетолог и психолог.
- Кога пациентът постъпва в болницата?
Дата на бариатричната операция се определя от лекуващия лекар. Ден преди нея пациентът би следвало да бъде хоспитализиран в Отделението по Хирургия към Болница ВИТА. Има възможност това да се случи и в същия ден.
- Какво да добавим към багажа си при приема в Болница ВИТА?
Екипът на Болница ВИТА се грижи за удобството на всеки пациент, предоставяйки му чехли, пижама и хигиенни материали. Въпреки това, Ви препоръчваме да добавите към багажа си лични такива, за да се чувствате по-комфртно и спокойно.
Водата също е осигурена и не се изисква тя да бъде допълнително закупена от лекуващия се.
Нещо друго, за което може да помислите, е с какво да уплътните времето си след успешно преминалата бариатрична операция. Може да вземете със себе си книга, списание, лаптоп.
Вносът на храна обаче е строго забранен! Връщането към естествения прием на храна след бариатричната операция става постепенно. В началото приемът е под формата на течености или венозно снабдяване. В зависимост от индивидуалните нужди на пациента и скоростта на неговото възстановяване, лекуващият лекар преценява, кога е уместно да се започне с прием на твърда храна.
- Кога трябва да се премине към специален хранителен режим?
Обикновено 2 седмици преди бариатричната операция, пациентът преминава към диета, предписана му от лекаря или диетолога, която служи като подготовка за организма. По този начин организмът Ви постепенно започва да свиква с нискокалоричното хранене, а Вие самите тренирате мотивацията и проверявате готовността си да се грижи за себе си и за своето тяло след преминатата бариатрична операция.
Тук е моментът да Ви напомним, че неконтролируемият прием на храна след интервенцията би довел до нежела обратен резултат и връщане на килограми.
- Какъв е процесът на връщане към нормалния начин на живот след бариатричната операция?
Къпане
Отговорът зависи изцяло от препръките на лекуващия лекаря. Правилото е, че засегнатите от операцията, дълги до 1 см, прорези в зоната на корема не могат да бъдат мокрени. Първоначално върху тях се поставят обикновени лепенки, непосредствено след бариатричната операция, а след време, отново с разрешение от хирурга, се сменят с водоустойчиви. Дори тогава досегът с водата трябва да се избягва. Това не важи за другите зони на тялото.
Лекарят преценява кога пациента е готов да се изправи на крака след интервенцията. Всяко едно своеволие от Ваша страна може да доведе до неприятности като това да изгубите съзнание, да паднете, да се нараните.
Раздвижване
Раздвижването става постепенно като се започва с основни движения и винаги с помощта на медицинско лице. Периодът на възстановяване и залежаването на пациентът обикновено не е дълъг и не би трябвало да създаде дискомфорт.
- Позволено ли е посещението на близки на хоспитализирания пациент?
Свижданията след бариатричната операция са позволени, с изключение на редките случаи, в които пациентът има инфекция. Тогава бихте могли да чуете с ваши близки и приятели само по телефон, за да се избегне потенциалното разпространение на инфекции от външни хора.
Съществува и вариант, в които Ваш близък може да остане при Вас по време на целия Ви престой в Болница ВИТА. Този вариант се заплаща допълнително и на придружаващият се предоставят същите условия за настаняване (легло, сапун, чехли, пижама и т.н.).